Ім’я Первозваний

Він був рибалкою і братом апостола Петра. Сім’я була небагатою, але благочестивою і дружною. Коли поширився слух про те, що на Йордані з’явився пророк, що навчає про швидке настання Судних часів, Андрія від всієї родини делегують піти і подивитися, що там відбувається. Андрій стає учнем Іоанна Хрестителя і тут же знайомиться з Христом.

Ця розповідь пояснює нам, чому Андрій отримав ім’я Первозваний; він був першим, хто став учнем Іісуса. Потім Іісус до часу відсилає Андрія додому, і той повертається до своїх звичайних обов’язків. Чутки на Сході поширюються швидко… То тут, То там кажуть, що в Галілеї з’явився дивовижний пророк, який навіть більше Іоанна Хрестителя. Можна уявити, як тривожно стискалося серце Андрія від цих звісток. Чому ж Іісус не кличе його? Передумав? Забув? Безсумнівно, що це питання Андрій багато разів обговорював з братом, який отримав від Іісуса дивне ім’я: Камінь.

Але ось: «як проходив же він поблизу Галілейського моря, то побачив двох братів: Симона, що зветься Петром, та Андрія, його брата, що невода в море закидали, бо рибалки були, і каже їм: ідіть за Мною, Я зроблю вас ловцями людей. І вони зараз покинули сіті, та й пішли за Ним» (Мф. 4:18-19).

Євангеліє про св. ап. Андрія

Євангеліє мало повідомляє нам про те, яке місце займав Андрій серед інших учнів. Про Петра, який був старшим з Дванадцятьох і став первоверховним апостолом, йдеться більше, та ще про самого молодшого з них, про юного Іоанна. Всі апостоли були один одному братами, і всі були рівні. Всі однаково ділили дах і їжу з Іісусом, всі слухали Його притчі, були свідками Його чудес. Згадаємо лише про одне з них, дуже виразне чудо насичення величезної кількості людей п’ятьма хлібами і двома рибками. За Іісусом йдуть люди. Вже вечір, всі голодні… Іісус наказує людям посідати, а потім, взявши хліби, і, подякувавши, роздав учням, а учні усім іншим, так само й риби, скільки хто хотів. Відбувається диво. Хліба і риби всім вистачило, всі наситилися… Диво це має багато граней, але скажемо, що лежить на поверхні: там, де Христос, немає місця нестатку і стражданням. Він для того і прийшов, щоб врятувати людей від бід, тим більше кожен, хто піде за Ним, може бути впевнений, що не залишиться без Божої турботи і захисту.

Закінчується ця історія досить символічно: «І коли наситилися, то промовив до учнів Своїх: позбирайте куски, щоб нічого не пропало. І зібрали та наповнили дванадцять кошів куснями від п’яти ячмінних хлібів…» Дванадцять кошів символізують тут Дванадцять апостолів. Апостоли — ось ті, хто відправиться у світ, щоб долучити людей до Христа, щоб повернути людство, яке заблукало до Бога.

Апостол Андрій разом з іншими учнями був присутній на Тайній Вечері, а потім разом з усіма пережив потрясіння і жах, коли Іісуса схопили і засудили до смерті. Болісна п’ятниця, субота… Здавалося, всі їх надії були марними. Але в недільну ніч відбувається щось несподіване. Жінки, ходили до Гробу, розповідають, що Труна порожня, Христа там немає. А потім починаються зустрічі з Воскреслим. І як зоря поступово проганяє тьму, так із сердець апостолів відігнані темрява, сумніви і страхи. Христос живий! Він переміг смерть. А значить, все, що Він казав, — правда.

Проповідь апостола

Ми пам’ятаємо давньохристиянський переказ, згідно з яким апостоли кинули жереб і відповідно з цим жеребом відправилися проповідувати Євангеліє в різні країни. Андрію випав жереб проповідувати у Фракії і Скіфії. Якщо це так, а сумніватися у свідоцтві, що дійшло з III століття, немає підстав, значить, апостол Андрій проповідував на берегах Чорного моря. В результаті аналізу згадок Скіфії у творах поета Овідія (43 р. до Р. Х. — 18 р. Р. Х.), майже сучасника Андрія Первозваного, можна окреслити її межі в той час. Ця країна, за часів Овідія, займала територію на північ від Чорного моря, що простиралася від гір Кавказу, Меотиди (Азовське море) і річки Танаїс (Дон) до річки Гіпаніс (Південний Буг), на заході і включала в себе Кримський півостровів, а на півночі обмежену Скіфськими, або Рифейскими, горами. На думку ряду дослідників, словом «скіфи» пізньоантичні і ранньовізантійські автори могли позначати інші народи, що жили у Північному Причорномор’ї, тобто на колишніх скіфських землях.

Давньоруські перекази («Повість врємєнних лєт» — початок XII століття) говорять про відвідини апостолом Андрієм земель, на яких згодом виник Київ, і простежують шлях апостола до Новгорода і до північних руських земель.

Близько 70 року апостол Андрій був підданий болючій смерті. Це сталося в місті Патри. Андрія розіп’яли на Х-подібному хресті, який з тих пір зветься Андріївським хрестом.

Цікаві факти

Глава апостола Андрія і частки хреста, на якому він був розіп’ятий, зберігаються в місті Патри (Греція). Інша частина мощей апостола знаходиться в місті Амальфі (Італія).

Андріївський хрест (білий на блакитному тлі) зображений на офіційному прапорі Шотландії. З давніх часів апостол Андрій шанується як небесний покровитель цієї країни. Уже в кінці XIII століття хрест у вигляді «Х» з’являється на державних шотландських печатках. У 1606 році прапор став частиною державного стяга Великобританії, більш відомого в народі як Юніон Джек — Союзний гюйс.

Зі стрічкою ордена Святого Андрія Первозванного пов’язана традиція перев’язувати новонароджених хлопчиків блакитною стрічкою. Згідно з указом Петра I орденом нагороджували при народженні всіх хлопчиків імператорського прізвища. Дівчаток перев’язували червоною стрічкою ордена святої Катерини, другого за старшинством в Російській імперії, також заснованого Петром І.

Матеріал, підготовлений редакцією журналу «Фома в Україні».