З понеділка, 24 червня, розпочинається Петрів пiст або, як кажуть у народі, Петрівка. Цей піст наступає через тиждень після П’ятидесятниці і триває до свята апостолів Петра й Павла, що їх пам’ять святкуємо 12 липня. Петрів пiст був встановлений ще в давнину на спомин про трагічну долю цих видатних проповідників Христового вчення, перший з яких був розіп’ятий, а другий – обезголовлений. Тривалість посту кожного року різна, він може бути довший або коротший, бо початок посту залежить від дати святкування Пасхи, а завершення – припадає на один i той самий день.

Про цей пiст згадується ще в Апостольських постановах: «Після П’ятидесятниці святкуйте одну седмицю, а потім постіться». Спочатку Петрів піст був встановлений для тих, хто з якихось причин не мiг постити перед Великоднем. Для них піст розпочинався відразу після завершення циклу великодніх святкувань, тобто через тиждень після дня Святої Трiйці.

Але вже у IV ст. цього посту стали дотримуватися всі християни і він почав асоціюватися з подвигами святих апостолів Петра і Павла, «Після тривалого свята П’ятидесятниці піст особливо необхідний, щоб подвигом його очистити думки і зробитися гідними дарів Святого Духа», – писав святий Лев Великий.

Остаточно Петрів піст затвердився після того, як у Константинополі і Римі були побудовані храми в ім’я апостолів Петра і Павла, які посідають особливе місце серед інших учеників Христа. Освячення константинопольського храму відбулося в день пам’яті апостолів 29 червня, за новим стилем – 12 липня. Відтоді цей день став особливо урочистим і на Сході, і на Заході, а в Православній Церкві утвердилося приготування благочестивих християн до цього свята постом і молитвою.

Є такий вислів, що піст і молитва – це два стовпи віри, які піднімають християнина в Царство Небесне. Церква з давніх часів підкреслювала значення посту, як зцілення від усіх плотських пристрастей. Тому уникати посту, утримання у їжі, не потрібно. Так само не потрібно дивитись на піст, як на засіб для оздоровлення тіла, бо постячись тілесно ми повинні поститися духовно. Церква наголошує, що обмеження в їжі без дотримання Божих заповідей, без молитви не є постом у повній мірі. Тому наші молитви протягом посту повинні бути простими, щирими і розумними, тоді і піст буде таким самим – простим, щирим і розумним.